מהי משמעותו של מעצר ל-24 שעות?


לאחרונה דווח, כי דוד בקמן, נעצר בשלישית ל-24 שעות, לאחר שהשתזף בעירום בחוף הילטון. מה בחוק מאפשר מעצר ל-24 שעות ?

החוק במדינת ישראל מסמיך את נציגי רשויות אכיפת החוק לעצור אדם לפרק זמן של לא יותר מ-24 שעות ללא צו שופט. כל עיכוב נוסף כרוך איפוא במתן אישור פורמלי מצד הרשות השופטת בדבר הארכת מעצרו לתקופה בה נוקבת המשטרה. השופט רשאי לדחות את בקשת המשטרה ו\או לקבלה במלואה או בחלקה.

מעצר לפרק זמן של עד 24 שעות נועד למעשה על מנת להשלים את איסופו הראשוני של חומר הראיות שתפקידו לסייע בעד המשטרה להוכיח את אשמתו של החשוד. הרציונל העומד בבסיס המעצר טמון בהנחה לפיה מלאכת האיסוף תהיה קלה ופשוטה יותר בעוד החשוד עצמו נתון מאחורי סורג ובריח לאור החשש משיבוש הראיות והעלמתן.

לאחר שהגיע החשוד לתחנת המשטרה ונחקר בדבר נסיבות העבירה שבגינה נעצר תעבור ההחלטה הסופית בדבר מעצרו ל-24 שעות לידי הקצין הממונה. באם החליט להותיר את החשוד במעצר יהיה עליו לנמק את ההחלטה וזאת לא לפני שניתנה לחשוד ההזדמנות להשמיע את גרסתו. לחילופין רשאי הקצין להורות על שחרור החשוד בכפוף למילויים של תנאים כאלה ואחרים דוגמת מעצר בית.

כבר במהלך שלבי החקירה הראשונים ובמהלך השיחה עם הקצין הממונה רשאי החשוד להיוועץ בעורך דין (מומלץ כי יהיה זה עורך דין פלילי מנוסה) אשר יסביר לחשוד את נסיבות מעצרו ויעניק לו סעד ראשוני. חשוב לציין כי הקצין הממונה מחוייב להודיע לחשוד על זכותו זו ולאפשר לו לשוחח עם עורך הדין ולהזמינו. באם אין ידו של החשוד משגת – תעמוד לו הזכות להינות משרותיו של עורך דין מטעם הסנגוריה הציבורית – ללא תשלום.

הקצינים בתחנת המשטרה עשויים ומוסמכים לדחות את פגישתו של החשוד עם עורך הדין לפרק זמן סביר באם הם סבורים כי הפסקת הליכי החקירה עלולים לפגוע בצורה מהותית בהליך כולו. ההתייעצות עם עורך הדין כבר בתחילת הדרך הינה בבחינת הכרח משום ש-24 השעות הראשונות עלולות להתברר כקריטיות להמשך ההליך כולו.

לבסוף, עם פקיעתן של עשרים וארבע שעות המעצר הראשונות חייב הקצין הממונה על החקירה להביא את החשוד בפני שופט שיחליט האם לדחות או לקבל את הבקשה. החריג היחידי לכלל זה הוא הצורך בביצוע פעולות חקירה דחופות שעלולות להיפגע כתוצאה משחרורו הפוטנציאלי של החשוד. במקרה כזה ניתן להאריך את מעצרו של החשוד ליממה נוספת – זאת כמובן בכפוף לנימוק ראוי משמעותי ובעל משקל של ממש.

זכרו, פניה מוקדמת לעורך דין פלילי מנוסה עשוייה לחסוך מהחשוד את כל "חוויית" המעצר. ברגעים מסוג זה אין כל מקום להססנות או להמתנה. ככל שתקדימו לפנות לעורך דין המתמחה בתחום – כך יגדלו סיכוייכם להימנע מהרעה משמעותית במצב.

פורסם בקטגוריה מעצר, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה