מהן זכויות נאשם בעת מעצר פלילי ?

חשודי פרשת "הכדור המרכזי", שמסעירה את עולם הכדורגל הישראלי בשל החשד שמעלה להטיות משחקים בליגת העל, שוחררו בסופ"ש האחרון למעצר בית, כפי שדווח ב-YNET. בתחילת שבוע זה, תומר סיני ששוחרר לחמישה ימי מעצר בית, במסגרת פשרה שהושגה, שב לחקירה נוספת בבניין מפלג ההונאה של מחוז המרכז ביבנה. במאמר שלפניכם נעמוד על הזכויות העיקריות שהופכות למנת חלקו של הנאשם עת הוא מצוי במעצר פלילי.

אחת מזכויות היסוד של כל אדם באשר הוא הינה הזכות להסתובב ולהתהלך חופשי כל עוד הוא לא ביצע עבירה אשר יש בה בכדי להצדיק את שלילתה של זכות היסוד דנן. מיותר לציין כי במידה ואדם נעצר בחשד לביצוע עבירה כזו או אחרת – אין פירושו של דבר כי כל זכויות היסוד שלו נלקחות ממנו, שכן המחוקק העניק משנה תוקף לכך שגם אדם עצור הוא אדם בעל זכויות.

ראשית, כל אדם הנמצא במעצר פלילי זכאי להיות מיוצג לאורך ההליך כולו על ידי עו"ד פלילי.
באם הנאשם אינו מסוגל לממן לעצמו ייצוג משפטי מחוייב מוסד הסנגוריה הציבורית – לספק לנאשם עורך דין פלילי ללא תשלום. משכורתו של עורך דין מסוג זה משולמת הלכה למעשה על ידי המדינה עצמה.

בנוסף, רשויות אכיפת החוק מחוייבות להביא את הנאשם לפני שופט (מעת לעת ובהתאם להוראות כל דין) על מנת שנציג הרשות השופטת יחליט האם יש לשחרר את הנאשם או שמא יש טעם בהמשך מעצרו. כך למשל מוסמכת המשטרה לעצור ללא צו בית משפט חשוד ל-24 שעות בלבד (48 שעות במקרים חריגים מאוד). כל הארכת מעצר אל מעבר לכך טעונה אישור מבית המשפט.

בית משפט השלום למשל מוסמך להורות על מעצרו של אדם לפני הגשת כתב אישום לפרק זמן ראשוני שלא יעלה על 15 ימים. במידת הצורך יכולה תקופת המעצר להתארך לכדי 15 יום נוספים. היועץ המשפטי לממשלה, הוא האדם היחיד שרשאי לאשר מעצר לפרק זמן ארוך יותר בטרם הוגש כתב אישום פלילי. יש לציין כי על מנת להאריך את תקופת המעצר של הנאשם, חייבת המשטרה להראות לבית המשפט כי קיים חשד סביר לביצוע עבירה מסוג "עוון" או "פשע".

לאחר הגשתו של כתב אישום, מוסמך בית המשפט להורות על מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים. בית המשפט יאשר בקשה מסוג זה אך ורק אם קיימת תשתית ראייתית של ממש כנגד הנאשם, שממנה עולה כי הוא אכן ביצע את העבירה או העבירות המיוחסות לו, ועל כן קיים גם סיכוי סביר להרשעה.

לבסוף, לזכותו של הנאשם עומדת גם הזכות לבקש מהשופט להורות על חלופת מעצר שאינה כרוכה בשהייה בין סורג ובריח. באם ישתכנע בית המשפט כי מטרת המעצר (מניעת האפשרות לשבש ראיות וכיו"ב) עשוייה להיות מושגת תוך הסתפקות בחלופת מעצר – תיחסך מהנאשם עוגמת נפש רבה.

פורסם בקטגוריה מעצר, עורך דין פלילי, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה