מהן עילות המעצר הנפוצות ביותר במשפט הפלילי?


כפי שדווח בנענע10, מעצרם של שני החשודים במעורבות  בפיצוץ הגז שאירע בבניין במרכז נתניה בליל חמישי הוארך, ומיוחסת לשנים עבירת הריגה.מעצרם הוארך בשל החשש שישבשו את החקירה ובשל עילת מסוכנות. אז מהן העילות למעצר במשפט הפלילי ?

עקרונות היסוד הדמוקרטיים גורסים כי ההחלטה לעצור אדם ולשלול ממנו את הזכות להתהלך באופן חופשי כאחד האדם הינה בבחינת אקט חריג שאין להקל בו ראש. מדובר על החלטה שאסור לה להתקבל כלאחר יד ולא פעם נמתחה בעניין זה ביקורת על רשויות אכיפת החוק מצדה של הרשות השופטת. במאמר שלפניכם נציג את עילות המעצר הנפוצות ביותר במשפט הפלילי ולמעשה את הנימוקים שבגינן מעצרו של אדם לפרק זמן כזה או אחר – ייחשב למוצדק.

קודם כל ולפני הכל יש לציין כי מעצר ראשוני של אדם יכול להתבצע על ידי שוטר וזאת לפרק זמן שלא יעלה על 24 שעות (או 48 שעות במקרים חריגים ביותר). עם פקיעתה של תקופת המעצר חייב החשוד להיות מובא בפני שופט אשר יחליט האם להאריך את מעצרו או שמא לשחררו.

מעצר מסוג זה יכול לנבוע כתוצאה מצורך מיידי של שוטר למנוע את ביצועה של עבירה, למנוע בריחה עתידית מחקירה ו\או באם קיים חשד סביר כי החשוד עבר "עבירה בת מעצר" – עבירה שהעונש המוטל בגינה גדול משלושה חודשים. היה ונעצר אדם בגין עבירה שהעונש המירבי המוטל עליה נמוך מ-3 חודשים – חייב המעצר להתבצע אך ורק בכפוף לצו של שופט.

מלבד החשד הסביר לביצוע העבירה כדלקמן חייב השוטר המבצע את המעצר להאמין כי באם לא יעצור את החשוד הרי שקיים סיכוי סביר לכך ששלומו של הציבור יועמד בסכנה ו\או קיים סיכוי סביר לשיבוש הליכי החקירה או להעלמת הראיות הנוגעות למקרה דנן.

יתרה מזאת, לא פעם אנו עדים למעצרו של אדם אשר סירב להזדהות בפני השוטר עת רצה האחרון לעכבו. הסירוב להזדהות ו\או למסור לשוטר את הפרטים האישיים הנוספים אותם הוא מוסמך לבקש – עשוי להוות איפוא עילת מעצר לכל דבר ועניין.

כפי שציינו, עם פקיעתה של תקופת המעצר הראשונית (24 שעות  ובמקרים חריגים 48 שעות) חייב הקצין הממונה להביא את החשוד לפני שופט. במידה וסבורה המשטרה כי יש צורך בהארכת מעצרו של החשוד אל מעבר לתקופת המעצר המותרת – חייבים הנימוקים לבקשתו זו להיות כבדי משקל. כך למשל במידה ומבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד עד תום ההליכים – יהיה עליה להוכיח כי כנגד החשוד עומדות ראיות של ממש הקושרות אותו בצורה חד משמעית כמעט לפשע המיוחס לו.

לבסוף, חשוב לזכור כי לעתים קרובות מוצאים את עצמם חשודים מבלים תקופה ארוכה מאחורי סורג ובריח מבלי שהוצגו כנגדם ראיות המצדיקות זאת. על מנת למנוע תרחיש בעייתי וקשה שכזה, חשוב מאוד כי החשוד יוועץ כבר בתחילת הדרך עם עורך דין פלילי מן השורה הראשונה. רק עורך דין  בעל רקורד ענף של שחרור עצירים ממאסר יוכל להציג בפני השופט ו\או המשטרה את הטיעונים המשפטיים שיעזרו למרשו בהשגת המטרה המיוחלת – היא השחרור ממעצר.

פורסם בקטגוריה מעצר, עבירות המתה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה