מהן שלוש העילות לסגירתו של תיק פלילי?

סגירת תיק פלילי

בעבור אנשים נורמטיביים מן השורה פתיחתו של תיק פלילי הינה בבחינת מהלומה קשה אשר עלולה לשנות את כל עולמם. גם אם נפתח נגדכם תיק במשטרה אך נסגר מבלי שהבשיל למרבה המזל לכדי כתב אישום – יש חשיבות עליונה לעילה שבגינה נסגר התיק מפני שגם אם לא הוגש כתב אישום בפועל, העובדה כי הוא נפתח והעילה בגינה נסגר מוזכרים בגיליון הרישום הפלילי.

במאמר שלפניכם נתייחס לשלוש עילות הסגירה הקבועות בחוק ונבהיר את משמעותן.

1. עילת הסגירה הראשונה אליה נתייחס היא היעדר ראיות מספקות. המדובר בעילת הסגירה הבעייתית ביותר שכן אף על פי שלא הוגש נגדכם כתב אישום לבית המשפט, טוענת המשטרה כי הסיבה היחידה לכך היא שלא נמצאו ראיות מספקות שיתמכו בכתב אישום שכזה.

במילים אחרות, רשויות אכיפת החוק למעשה מכריזות בריש גלי כי לא הוגש נגדכם כתב אישום רק משום שהתשתית הראייתית הייתה חלקית ולא משום שבאמת ובתמים – לא ביצעתם את המעשה המיוחס לכם. באם נמסרה לכם עילת סגירה שכזו – רצוי כי תעשו את כל מה שניתן על מנת לשנות את עילת הסגירה הפורמלית כפי שנראה בהמשך.

2. עילת הסגירה השנייה היא חוסר עניין לציבור. מדובר על עילת סגירה נפוצה בעבירות קלות יחסית שאינן מסוג "עוון" או "פשע” כי אם "חטא" בלבד. המשמעות הנעוצה בלב ההחלטה לסגור את התיק הפלילי כתוצאה מחוסר עניין לציבור היא שהאינטרס הציבורי הרחב לא מחייב את הגשתו של כתב אישום בגין עבירה אשר בוצעה, או שלא, בפועל.

לא פעם בוחרת המשטרה לסגור את התיק הפלילי תוך שימוש בנימוק שכזה אשר מקבל משנה תוקף לאור כמות התיקים והתלונות העצומה עמם מתמודדת המשטרה מדי יום ביומו.

3. לבסוף, עילת הסגירה האולטימטיבית היא עילת חוסר האשמה. זוהי העילה אליה "שואף" כל חשוד באשר הוא. כשמה כן היא עילת חוסר האשמה מבוססת על האמונה לפיה החשוד אכן לא ביצע את המעשה המיוחס לו. סגירת תיק כתוצאה מחוסר אשמה הינה למעשה הדרך הטובה ביותר מבחינתו של החשוד  לחזור למסלול חייו התקין ולהותיר את אשר אירע – הרחק מאחור.

לסיכום, החוק הישראלי קובע כי המשטרה רשאית לעשות שימוש באחת משלוש עילות משפטיות קיימות על מנת לנמק את נכונותה לסגור תיק פלילי. זכרו, העילה הרצויה ביותר היא עילת חוסר האשמה ורק עורך דין מנוסה וותיק שמכיר את התחום על בוריו – יוכל לסייע למי שהתיק כנגדו נסגר בעילה אחרת – לשנות את העילה.

אל לכם לחשוב כי עצם סגירת התיק היא הדבר החשוב ביותר. אין ספק כי מדובר בהחלטה משמחת מאין כמוה אך גם לעילת הסגירה יש חשיבות. באם התיק כנגדכם נסגר בעילת חוסר עניין לציבור ו\או היעדר ראיות מספקות פנו בהקדם לעורך דין פלילי המתמחה בשינוי עילות הסגירה על מנת שינסה לשכנע את המשטרה כי אין כל אמת במיוחס לכם. אל תמעיטו מערכן של הקביעות הללו – טמונה בהן חשיבות עצומה להמשך חייכם ולאופן בו ייראה עתידכם המקצועי והאישי.

פורסם בקטגוריה סגירת תיק פלילי, עורך דין פלילי, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה