מה צריך לדעת על שימוע פלילי לפני כתב אישום?

לפני הגשת כתב אישום החשוד צריך לקבל מכתב מהפרקליטות, המזמן אותו לטעון להגנתו תוך 30 יום. עליו להגיש את טענותיו ולהבהיר מדוע לדעתו על הפרקליטות להימנע מהגשת כתב אישום נגדו. זכות השימוע מעוגנת בחוק, כאשר שימוע פלילי למעשה מאפשר לחשוד לטעון להגנתו לפני שהוא הופך לנאשם. במהלך השימוע יכול עו"ד פלילי להאיר את עיני הפרקליטות לגבי כשלים שונים בחקירה או כשלים ראייתיים בתיק, וזאת עוד לפני התחלת ההליך המשפטי. לעתים, בעקבות השימוע יחליטו בפרקליטות לשנות את סעיף האישום לדרגה פחותה או להימנע כלל מהגשת כתב אישום.

סעיף 60 א' ליידוע על העברת חומר החקירה לתובע

סעיף 60 א' לחוק סדר הדין הפלילי נועד להסדיר את הנושא של שימוע פלילי. ראוי לציין כי להגשת כתב אישום השלכות קשות על החשוד, הן על חייו האישיים והן על שמו הטוב. לכן, החוק מאפשר לחשודים לעבור הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום נגדם – מדובר בזכות חשובה שחשוב לדעת כיצד לנצלה לטובת החשוד.

לחשוד יש 30 יום מקבלת ההודעה להגיש בכתב בקשה מנומקת המסבירה מדוע לדעתו יש להימנע מהגשת כתב אישום נגדו, כאשר לעתים ניתן להאריך את מועד הגשת הבקשה. את הבקשה יש לשלוח לרשות התובעת, ומשום כך במכתב שמקבל החשוד חייבת להיות כתובת של רשות התביעה אליה ניתן לפנות לבירורים ולשליחת מכתב עם טיעונים מנומקים המבהירים מדוע אין להגיש כתב אישום נגדו.

ייעוץ משפטי

לאחר קבלת המכתב מרשות התביעה מומלץ לפנות מיד למשרד של עורך דין פלילי על מנת לקבל ייעוץ משפטי מקצועי. להליך השימוע הפלילי חשיבות רבה עבור החשוד, אך עם זאת יש לעשות שימוש מושכל בזכות זו. משום כך, חשוב לפנות לשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה ויעיל: הליכי שימוע רבים מצליחים לגרום להסדר נוח בין הפרקליטות לביו עורך הדין של החשוד. במקרים מסוימים ניתן להימנע מההליך הפלילי, צעד בעל השלכות מרחיקות לכת על חייו של החשוד.

פורסם בקטגוריה שימוע פלילי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה